Mobilna przeglądarka Google Chrome otrzymuje filtr szkodliwych witryn

chrome

Przeglądarka Google Chrome jest niewątpliwie najczęstszym wyborem mobilnych i niemobilnych użytkowników internetu. Jednak samo korzystanie z internetu w dzisiejszych czasach to coś jak wejść do dżungli, w której jest mnóstwo zwierząt czekających by nas pożreć ale nie jesteśmy tego świadomi w jakiej skali nam to zagraża.

Nowy mechanizm mający na celu filtrowanie szkodliwych stron internetowych został włączony automatycznie i działa, jeżeli korzystamy z najnowszych wersji oprogramowania – potrzebna jest przeglądarka w wersji 46 i wyższe, a także usługi Google Play w wersji 8.1. Te ostatnie stanowią niejako rdzeń wszystkich usług udostępnianych przez Google na Androida i są aktualizowane w pełni automatycznie, w tle. Posiadając takie połączenie, jesteśmy chronieni przez filtr szkodliwych witryn, o ile oczywiście na smartfonie lub tablecie przeglądamy strony przy pomocy mobilnego Chrome.

Screenshot_2015-12-08-13-08-28

Jeżeli nie chcemy korzystać z tego filtru, możemy w dowolnym momencie go wyłączyć. Wystarczy przejść do ustawień przeglądarki, następnie do sekcji prywatność, a następnie wyłączyć opcję „Bezpieczne przeglądanie”. Korporacja zdecydowała się na włączenie ochrony ze względu na rosnące zagrożenia. Użytkownicy mobilni stają się coraz częstszym celem ataków phishingowych, ich świadomość jest natomiast często niewielka: wielu osobom wydaje się, że wprowadzanie urządzenie na telefonie nie jest obarczone tak dużym ryzykiem, jak na komputerze, a przecież w obu przypadkach mamy do czynienia z dokładnie takimi samymi technologiami. Filtr ma według twórców działać na tyle sprawnie, iż nie wpływa zauważalnie na wydajność i czas pracy.

Krok ten jest dobrym rozwiązaniem, ale nie powinniśmy zapominać o czymś innym. Google to jedna z największych sieci reklamowych, także tych stosowanych w przypadku użytkowników mobilnych. Ci mogą się natomiast coraz częściej natknąć na reklamy, które nakłaniają do wysłania wiadomości SMS, wykonania jakiegoś połączenia, wykonania aktualizacji, lub instalacji na smartfonie antywirusa – na ogół okazują się kłamliwe i szkodliwe. Szkoda, że Google w całym tym przypływie chęci dbania o użytkownika nie zajmuje się w odpowiedni sposób własnym podwórkiem i nie pilnuje reklamodawców.

Podobne posty

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany do żeby zostawić komentarz.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress