Samsung Galaxy S4 ma problemy techniczne

Pierwsi nabywcy skarżą się praktycznie na wszystkie ważne aspekty telefonu. Ekran smuży i nie wyświetla czerni, bateria samoczynnie wyładowuje się w kilka godzin, procesor wydziela zdecydowanie zbyt dużo ciepła, a system zajmuje aż 8GB, znacząco ograniczając ilość dostępnej pamięci. Gorąca premiera okazuje się sporą wpadką. Część pierwsza.

Samsung Galaxy S4 – problemy z wyświetlaczem AMOLED

Jedną z największych zalet smartfonów z rodziny Galaxy S był wyświetlacz AMOLED, który cechuje się żywymi (nawet za bardzo) kolorami i idealną czernią. Piszę był, ponieważ Samsung Galaxy S4 jest, zdaje się, pozbawiony tego atutu. Nowy ekran Full HD spisuje się zdecydowanie gorzej od poprzedniego, nie mówiąc już o konkurencji.

Na forum XDA-developers pojawił się wątek ujawniający bardzo niepokojący problem z generowaniem czerni, oraz czasem reakcji. Według użytkowników, wszystkie szare elementy interfejsu sparowane z czarnym tłem, smużą na fioletowo podczas gwałtownego przewijania. Co gorsza problem jest widoczny nie tylko podczas przewijania menu, ale również oglądania filmów. Niestety, usterką dotknięte są wszystkie egzemplarze na całym świecie, niezależnie od procesora i ustawienia jasności, choć problem nasila się przy słabszym podświetleniu.

Bardziej spostrzegawczy mogą zobaczyć problem na poniższym filmiku.

 

Spośród 46 stron (sic!) wątku na forum, większość piszących ma nadzieję, że problem jest jedynie programowy i ma związek z nowym interfejsem TouchWiz, lub systemem Android 4.2.2 Jelly Bean. Być może prawda leży gdzieś po środku. Z drugiej strony, są to dosyć płonne nadzieje. Problem nie występuje w SGS2, SGS3, ani w Note II, nie istnieje także w Nexus 4, ani Galaxy Nexus (kwestia systemu). Co gorsza, za faktem, że Samsung Galaxy S4 ma wyświetlacz o słabej jakości przemawia jeszcze jedna rzecz.

Czy Samsung wiedział?

Na wszystkich pokazach przedpremierowych, Samsung Galaxy S4 miał ustawiony biały motyw, w którym siłą rzeczy smużenie nie występuje. Już wtedy było to dosyć dziwne, ale dopiero teraz znamy szerszy kontekst. Wydaje się, że Samsung wiedział od początku o problemach wyświetlacza i postanowił sprzedać bubla mimo wszystko. Cóż, wizerunek producenta z pewnością ucierpi na tej wpadce, a to nie koniec usterek, lista problemów jest dłuższa.

Samsung Galaxy S4 – problem z baterią

Widzieliśmy już kilka, dość poważnych testów baterii w Samsungu Galaxy S4 i większość z nich była pozytywna, co oznacza, że koreański producent potraktował sprawę poważnie, oferując klientom bardzo rozsądną autonomię sięgającą kilkunastu godzin intensywnego używania. Niestety nie wszyscy klienci mają tyle szczęścia, a część egzemplarzy jest dotknięta problemem samoczynnego i gwałtownego rozładowywania baterii.

Jednym z objawów jest dość wysokie zużycie energii w trybie uśpienia. Zwyczajowo, nieużywany smartfon wykorzystuje raptem 2-3% baterii w ciągu całej nocy (8 – 10 godzin). Powyższy obrazek (prawa strona) pokazuje, że Samsung Galaxy S4 po 13 godzinach bez aktywności posiada już tylko 32% pojemności. Co gorsza, usługi normalnie bardzo energooszczędne w koreańskim flagowcu ciągną ogromne ilości energii, co pokazuje lewa strona obrazka. Około sześciu godzin odsłuchu muzyki to wynik wręcz tragiczny. Z resztą widać, że wyświetlacz jest dopiero na 3 miejscu, a z mojego doświadczenia wynika, że to właśnie ekran pożera najwięcej energii. Na szczęście, w przeciwieństwie do wyświetlacza, problem z baterią nie dotyczy wszystkich i jest raczej programowy, więc prędzej czy później zostanie naprawiony.

Snapdragon 600 się przegrzewa

Gorzej wygląda sprawa z kolejnym odkrytym problemem. Samsung Galaxy S4 z procesorem Snapdragon 600 (nie wiadomo nic na temat Exynos 5 Octa) wyraźnie się przegrzewa! Na zdjęciu poniżej widać, że urządzenie przekroczyło barierę 40 stopni (gorąco w dłoniach), a niektórzy użytkownicy raportowali nawet temperatury rzędu 55 stopni Celsjusza! To temperatura która zagraża nie tylko dłoniom, ale również baterii i ekranowi AMOLED. Co gorsza, złe rozpraszanie ciepła to wybitnie usterka sprzętowa i nie da się jej naprawić łatą.

System pożera 8GB pamięci

Gdy okazało się, że Windows RT w tablecie Surface RT pożera aż 32GB pamięci (z reklamowanych 64GB), Microsoft zebrał zasłużone cięgi. Koniec końców, tablet czy smartfon to urządzenie z lekkim systemem, który powinien zajmować niewiele miejsca. Tak się utarło, niestety coraz rzadziej jest to prawda. Chwalony iOS zajmuje już ponad 1GB, a najnowszy Android nieco ponad 2GB. Tymczasem TouchWiz w Samsung Galaxy S4, okraszony wszystkimi wspaniałymi cechami, wymaga niemal 7GB przestrzeni! W rezultacie, użytkownicy którzy kupią wersję z 16GB otrzymają do dyspozycji zaledwie 8,49GB wolnej przestrzeni. Dla porównania, Nexus 4 w identycznym wariancie oferuje 12,9GB. Najgorsza w całej sytuacji jest jednak odpowiedź Samsunga, który wyraźnie strzela sobie w stopę. Producent stwierdził (bardzo dyplomatycznie), że większy ekran i nowe cechy wymagają więcej miejsca, a użytkownik może przecież dokupić sobie kartę microSD. Innymi słowy – mamy waszą kasę, możecie nas cmoknąć.

Cała sytuacja z pewnością nie wyjdzie firmie na dobre. O ile pewne rzeczy przejdą bez większego echa o tyle grupa najbardziej zaawansowanych użytkowników da Samsungowi żółtą kartę, a to problem. Koniec końców to fanatycy robią najwięcej dobrego dla platformy.

źródło: internetzona

Podobne posty

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany do żeby zostawić komentarz.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress