Samsung Galaxy S4 vs Samsung Galaxy S3 – porównanie. Warto zmieniać?

O premierze Samsunga Galaxy S4 rozpisaliśmy się szeroko w piątek, skupiając się na specyfikacji technicznej, oprogramowaniu, a w końcu nawet na samym show. Ponieważ emocje już nieco osłabły , przyszła pora na nieunikniony cykl porównań do konkurencyjnych produktów. Na początek bratobójcza walka Samsung Galaxy S4 vs Samsung Galaxy S3. Czy ulepszona specyfikacja warta jest aktualizacji?

 

 

Galaxy S4 kontra Galaxy S3 zewnętrznie

Po premierze Galaxy S3, na Samsunga spadły gromy za wyjątkowo słabe wykonanie (i design) flagowca, który został zakuty w niskiej jakości plastik, dodatkowo polakierowany na wysoki połysk. Co prawda w tym roku kwestia powróciła (przez wzgląd na HTC One i iPhone 5), wydaje się, że niesłusznie. W bezpośrednim porównaniu Samsung Galaxy S4 vs Samsung Galaxy S3 – ten drugi przegrywa pod każdym względem.

Chociaż na pierwszy rzut oka Galaxy S4 jest bliźniaczo podobny do swojego poprzednika, jest to mylne wrażenie, bowiem producent ulepszył niemal każdy aspekt obudowy nowego flagowca. Ogólnym kształtem bryła przypomina teraz prostokąt i zniknęły wszędobylskie, nieregularne krzywizny. Dodatkowo wyraźnemu odchudzeniu poddano ramki po bokach i na dole wyświetlacza. W rezultacie pięciocalowa matryca zmieściła się na powierzchni mniejszej (sic!) niż poprzednio 4.8 cala! To nie żart, nowy smartfon ma tę samą wysokość, ale jest węższy o jeden milimetr i chudszy  o ponad pół. Co ciekawe zmniejszyło to również wagę, choć niezauważalnie. Poprawieniu (choć czy wyraźnemu to się jeszcze okaże) uległy także materiały wykorzystane w obudowie. Boki telefonu wykonano z metalu (choć tutaj są również głosy, że jest to plastik o wyglądzie metalu), która nadaje telefonowi odczucia Premium. Z kolei tylnia klapka, tym razem została odlana z poliwęglanu, który jest dobrze przyjęty chociażby w Nokiach.

Większy wyświetlacz

Wbrew pozorom, wyświetlacze w obu opisywanych smartfonach są do siebie bliźniaczo podobne. Naturalnie czynnikiem rozróżniającym obie technologie jest wielkość i rozdzielczość. W ubiegłym roku fani otrzymali 4.8 cala i 1280 x 720 punktów. W tym roku, wedle standardów matryca urosła do 5 cali i wyświetla obraz w 1920×1080 pikseli. Od strony technicznej jest to jednak identyczny wyświetlacz Super AMOLED z układem pikseli PenTile. Ta sama jasność, te same kąty widzenia, odwzorowanie kolorów i kontrast. Te same zużycie energii.

Podszlifowana specyfikacja techniczna

Największą różnicą pomiędzy generacjami jest zastosowany procesor. W chwili swojej premiery S3 korzystał z technologii już obecnej na rynku, z ulepszoną przepustowością pamięci. W tym roku Samsung postawił na zupełnie nowy układ Exynos 5 Octa, wykonany w technologii big.LITTLE. Oznacza to, że podczas intensywnej pracy cztery rdzenie będą pracować z taktowaniem 1.6GHz i odstawią Exynos 4412 na mile (zwłaszcza pod względem GPU). Z kolei w trybie uśpienia, do gry wejdą cztery rdzenie o taktowaniu 1.2GHz, ale niższym TDP. Ma to wyraźnie usprawnić długość pracy na baterii, która teraz ma 2600mAh, czyli o 500 więcej. Reszta specyfikacji (pomijając LTE i diodę irDA) jest taka sama, ale tutaj nie ma już praktycznie co zmieniać. Więcej w tabelce poniżej.

 

 

Wzbogacone oprogramowanie

O ile różnice w sprzęcie są nie do przecenienia, o tyle system i oprogramowanie, dziś stosunkowo różne z czasem powinny się zrównoważyć. Na tę chwilę, Samsung Galaxy S4 jest wyraźnie bogatszy, przede wszystkim za sprawą Androida 4.2, ale także aż 20 nowym usługom . Z drugiej strony, nowszy system i większość wspomnianego oprogramowania trafi także do S3, więc tutaj różnice będą praktycznie niezauważalne.

Cena, podsumowanie

Pytanie o to który z pary Samsung Galaxy S4 vs Samsung Galaxy S3 jest lepszy, jest proste. Nowy model zmiata swojego poprzednika pod każdym względem. Niestety, chociaż bardzo byśmy chcieli nie można tego samego powiedzieć o kwestii aktualizacji. Entuzjaści nowoczesnych smartfonów nie potrzebują naszej rekomendacji, kupią novum jak tylko trafi do sklepów. Problemem są zwykli użytkownicy, czyli gros czytelników.  Ubiegłoroczny model był na tyle szybki, że różnice w obsłudze programów będą pomijalne, zwłaszcza po aktualizacji oprogramowania. Design, to rzecz gustu i musiał się podobać, skoro w ogóle został kupiony. Obecnie Galaxy S3 można kupić już za około 1700 złotych, Galaxy S4 zostanie jednak wyceniony na około 1000 złotych więcej. Czy warto dokładać 1/3 ceny? Musicie zdecydować sami.

Podobne posty

Jeden komentarz

  1. Kukalaka

    Ekran to nie Super AMOLED a bardziej energooszczędny Green PHOLED.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany do żeby zostawić komentarz.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress